Vitamin A je generični izraz, ki se nanaša na v maščobi topne spojine kot obliko vitamina A (retinol) v živalskih proizvodih ter kot provitamin A v sadju in zelenjavi. Tri aktivne oblike vitamina A v telesu so retinol, retinalaldehid in retinojska kislina.
Vitamin A sodeluje pri regulaciji rasti in specializaciji (diferenciaciji) v praktično vseh celicah v človeškem telesu. Vitamin A ima pomembno vlogo v embrionalnem razvoju, oblikovanju organov med razvojem ploda, normalni imunski funkciji in razvoju oči ter vida.
Pomanjkanja vitamina A je glavni vzrok slepote na svetu. Ta je najbolj razširjena med otroci in ženskami v rodni dobi v nerazvitem svetu. Pomanjkanje vitamina A je povezana s povečano dovzetnostjo za okužbe, kot tudi obolenji ščitnice in boleznimi kože.
Dodajanje vitamina A bi znatno zmanjšalo smrtnosti pri otrocih v regijah z visokim tveganjem pomanjkanja vitamina A (nerazvit svet). Nadalje je z visokimi odmerki vitamina A dopolnitev zelo priporočljiva za otroke starejše od šestih mesecev, če so okuženi z ošpicami, imajo imunsko pomanjkljivostt ali so v nevarnosti, zaradi zapletov virusnih okužb.
Retinojska kislina in analogi so uporabljeni pri farmakoloških odmerkih ob zdravljenju akutne promielocitne levkemije in različnih kožnih bolezni.
Vir hrane bogate z A vitaminom so mlečni izdelki (maslo), jetra, ribje olje, jajčni rumenjak. Bogat vir karotenoidov, provitamin A, vključuje oranžna in zelena zelenjava, kot sta sladki krompir, buča, špinača.